NIVEA & Plan

We Care & Connect.

Sammen sikrer NIVEA & Plan, at børn, der lever i fattigdom, nyder retten til grunduddannelse ved at sørge for lige adgang til kvalitetsuddannelse. “We care & connect“ er den paraply, som vi forfølger dette mål under.

  • NIVEA & Plan-partnerskabet

    I udviklingslandene går 70 millioner børn ikke i skole, og de børn der går i skole, dropper hyppigt ud. Uddannelse af dårlig kvalitet, utilstrækkelig infrastruktur, vold i skolen og diskrimination er blot et par af årsagerne.

    NIVEA & Plan arbejder sammen om at reducere det høje antal ved at forbedre skolemiljøerne, undervisningsmetoderne, lærematerialerne og meget mere. Samtidig arbejder vi tæt sammen med de lokale myndigheder for at sikre en positiv og bæredygtig ændring i børnenes liv. Ved at investere i uddannelse ønsker vi at hjælpe disse børn til at nå deres fulde potentiale som individer, fuldgyldige medlemmer af deres egne samfund og borgere i verden.

  • Vores partner Plan

    Plan, der blev grundlagt i 1937, er en af de ældste og største børneudviklingsorganisationer i verden. Organisationen, der arbejder i 50 udviklingslande i Afrika, Sydamerika og Asien, hjælper børn og deres familier, kommuner og regeringer for at fremme børnerettigheder og løfte millioner af børn ud af fattigdom.

     

  • Kendte du…Plan?

    Læs om vores partners historie og få mere at vide om, hvad Plan gør for at ændre tilværelsen for børn over hele verden.

    Læs mere

     

     

    *NIVEA & Plan-projektet i Guatemala er i gang med at blive sat op. De billeder der vises på dette site, er fra lignende Plan-uddannelsesprojekter i Guatemala.

    © fotos af Plan